A viking kori ruházattól a katolikus ruhákig és a tekintélyes királyi ruhákig az európai hímzésnek gazdag története van, amely szorosan összefonódik kulturális múltunkkal. Európa a hímzési innováció helyszíne is volt; Az itt felfedezett technikák ma is tovább élnek a viselt ruhákban és az otthonunk díszítésében. Ez azt bizonyítja, hogy ezen az időtlen és tartós művészeti formán keresztül milyen mélyen kötődünk még mindig Európa múltjához.
A történelmi európai hímzés gyakran vezethető vissza, hogy a viking kor, a IX. és X. században. Számos ősi hímzéstöredéket fedeztek fel ókori temetkezési helyeken Svédországban, Dániában és Norvégiában, ami bizonyítja a dekoratív textíliák fontos szerepét a viking társadalmakban. Az egyik leghíresebb temetkezési hely a híres Bjerringhøj, Dániában. A régészek tették ezt a lenyűgöző felfedezést a késő XIX. században.
A hímzés a társadalom minden területén elterjedt gyakorlat volt a középkorban, a hétköznapi emberek otthonaitól a hivatásos kézművesek mesterműhelyeiig. Az angolszász Anglia különösen híres volt magasan képzett hímzőiről, akik innovatív és hatásos stílust alakítottak ki virág- és állatmotívumokkal, valamint körkörös díszítéssel, amely stílus Európa nagy részét áthatotta. Csillogó arany- és ezüstszálakkal díszített, értékes ruhákat és falvédőket készítettek csak a társadalom leggazdagabb és legrangosabb tagjainak – nevezetesen a királyságnak és a katolikus egyháznak.
Ettől az időszaktól kezdve Európa a hímzési innováció színtere lett, elkápráztatva a világot lenyűgöző, aranyozott katolikus ruhákkal, textilekkel és ezüstszállal átitatott királyi ruhákkal. Az egyik legismertebb példa a lenyűgöző Bayeux Gobelin, egészen a XI. századba nyúlik vissza. Úgy gondolják, hogy először a Bayeux-i katedrális díszítésére szánták, Vilmos, Normandia hercege 1066-os Anglia meghódítását illusztrálva. Több mint 70 méter hosszú, ez az egyik legnagyobb hímzés, amelyet valaha készítettek. Nem tudjuk, ki készítette, de a jellegzetes angolszász stílust mutatja be dekoratív részletezéssel, szár- és körvonalvarrásokkal, fektetett munkákkal.
Európa másik legfontosabb hozzájárulása a hímzés történetéhez a csipke volt. Egyre gyakrabban a XVI. század elején először Olaszországban, Flandriában és Franciaországban jelent meg mielőtt egyre elterjedtebbé vált Európa nagy részén. A csipke a luxus és a státusz jelzője volt, mert olyan időigényes szövet létrehozása volt, és magasan képzett készítők keze munkáját igényelte. Egyetlen tűvel és cérnával, vagy szálakká összefont cérnákkal készült. A kézi készítésű csipke a következő két évszázadban díszítette a királyi és arisztokrata férfiak és nők ruházatát és belső tereit, díszítve a mandzsettákat, gallérokat, vállakat, kezeket, fejeket és lakberendezési tárgyakat.
Az ipari forradalom, a XIX. században monumentális hatást gyakorolt a európai hímzés kultúrára, ahogy a gépek folyamatosan fejlődtek az egykor csak kézzel készített luxus csipkék bárki számára elérhetővé vált a korábbi értékének töredékéért. Ez a hirtelen érkezett ipari fejlődés visszaszorította a kézzel készített alkotásokat, azonban az Arts and Crafts mozgalomhoz a XX. században sokan csatlakoztak és közös erővel újraélesztették a kézzel készített hímzés fontosságát, különösen a skót művész Phoebe Anna Traquair, akinek illusztrációi felkeltették az érdeklődést, hogy a hímzés művészete milyen elsöprően erőteljes, zsigeri és tapintható tud lenni.

Sarah Burton az Alexander McQueen 2017-es kollekciójához, amely finom csipkekötéseket és narratív hímzéselemeket tartalmaz
Az utóbbi időkben a kézzel készített hímzés Európában hatalmas újjáéledést tapasztalt, különösen a kézművesek, a művészek és a tervezők körében, akik szeretnék magukévá tenni a kézzel és odafigyeléssel készült divatot. Az Aimee Betts és Melanie Bowles által 2017-ben Londonban alapított Stitch School célja, hogy újra bemutassa a hímzés képzőművészetét a készítők új generációjának, míg a londoni Királyi Kézimunka-iskola hatalmas növekedést tapasztalt a hímzőtanfolyamokra jelentkezők számában. A brit tervezők, mint például Sarah Burton Alexander McQueen számára, újra bevezetik a kézzel készített hímzések hihetetlen művészetét a divatvilágba, bizonyítva, hogy mennyi szikra és élet van ebben a mesteri és magasan képzett művészeti formában.
Leave a Reply Cancel Reply